top of page
Search
  • SotonEagles

Hampshire FA TOTS Approved

Welcome,

We would like to introduce you to our football club Soton Eagles FC.
It is an international football club training children aged 4-11 years old.

Out training base is at Southampton Outdoor Sports Centre where we meet twice a week, each training session is about 1,5 hrs long. During weekends we are playing league matches.

Let me tell you a little more about Soton Eagles.

In the summer months we practice on a grass pitch, while from October through to April we practice on an astroturf pitch.

The good of the children and their comprehensive development is our ultimate goal.

We employ qualified coaches and football enthusiasts with an amazing approach to children and young people. Everyone we work with has a DBS certificate and the FA English Federation training.


In addition, for the second time we have been awarded by Hampshire FA for training in our youngest age groups (preschool), where training is carried out in the form of fun, but under the watchful eye of coaches, children are slowly being prepared to play in the first league matches in the U7 team.


In addition to football training we organize lots of other events for children, Christmas party, charity events, camps to name but a few.

We want our club to educate children in various aspects of life. We hope that apart from physical training they will gather very useful information and values which can be put into practice in everyday life regardless of their progress in football.

If you will need any more information please don’t hesitate to contact us.


Witamy serdecznie,


Chcielibyśmy przedstawić Państwu nasz klub piłkarski Soton Eagles FC.


Jest to międzynarodowy klub piłkarski szkolący dzieci w wieku 4-11 lat. Nasza baza treningowa znajduje się w Southampton Outdoor Sports Centre, gdzie spotykamy się dwa razy w tygodniu, każda sesja treningowa trwa około 1,5 godziny. W weekendy gramy mecze ligowe w Eastleigh Mini Soccer League oraz dla grup starszych w Tyro League.


Pozwólcie, że opowiem wam trochę więcej o Soton Eagles.


W miesiącach letnich trenujemy na boisku trawiastym, a od października do kwietnia na boisku astro. Naszym nadrzędnym celem jest dobro dzieci i ich wszechstronny rozwój.

Zatrudniamy wykwalifikowanych trenerów i pasjonatów piłki nożnej z niesamowitym podejściem do dzieci i młodzieży. Każdy, z kim współpracujemy, posiada certyfikat DBS oraz szkolenie Angielskiej Federacji FA.


Poza tym, w tym roku już po raz drugi zostaliśmy nagrodzeni przez Hampshire FA za prowadzenie treningów w naszych najmłodszych grupach wiekowych (przedszkolnych), gdzie treningi przeprowadzane są w formie zabawy, jednak dzieci pod czujnym okiem trenerów powoli są przygotowywane do gry w pierwszych meczach ligowych w drużynie U7.


Oprócz treningów piłkarskich organizujemy wiele innych imprez dla dzieci, między innymi wigilię, imprezy charytatywne, obozy.

Chcemy, aby nasz klub kształcił dzieci w różnych aspektach życia. Mamy nadzieję, że oprócz treningu fizycznego zgromadzą bardzo przydatne informacje i wartości, które można zastosować w życiu codziennym niezależnie od postępów w piłce nożnej. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, nie wahaj się z nami skontaktować.
29 views0 comments

Recent Posts

See All

FA Respect programme / Hampshire FA

Please take a minute to read the above, it will give you very important information on being a respect Marshall and how we supporters should behave. We would like to thank all our supporters for sh

Haworth Castings sponsors local Under-11 football team

We are proud of it and huge THANK YOU. Haworth Castings has sponsored a local Under-11 football team Soton Eagles to help support and build a relationship with young people and their families at this

Commentaires


bottom of page